Sveiki! Užsukote į geriausią ir šilčiausią telenovelių forumą Lietuvoje, todėl nieko nelauk ir registruokis;)
 
rodiklisrodiklis  RegistruotisRegistruotis  PrisijungtiPrisijungti  

Share | 
 

 Futbolas

Go down 
AutoriusPranešimas
Rubi
Forumo savininkė
Forumo savininkė
avatar

Amžius : 25
Miestas : Kaunas
Parašė : 12015
Prisijungė : 2009-09-26

RašytiTemos pavadinimas: Futbolas   Pen. 11 13, 2009 12:02 am

Futbolas (angl. foot – pėda + ball – kamuolys) – žaidimas kamuoliu tarp dviejų komandų. Kartais skiriant nuo Amerikietiško futbolo vadinamas asociacijos futbolu, pagal Anglijos Futbolo Asociaciją, 1863 metais sukūrusią dabartinių taisyklių futbolo pagrindus.

Istorija


Šio žaidimo šaknys siekia Antikos laikus (sphaira Graikijoje ir ollis Romos imperijoje); Renesanso laikais Italijoje buvo žaidžiamas artimesnis šių dienų futbolui calcio (dar ir dabar italai futbolą vadina šiuo žodžiu). Toks futbolas, koks žinomas šiandien, buvo pradėtas žaisti XIX amžiaus viduryje (1848 m.), Anglijoje. 1863 m. buvo galutinai nuspręsta dėl pagrindinių futbolo taisyklių (pagrindinė – kamuolį rankomis gali liesti tik vartininkas) ir įkurtas pirmasis futbolo klubas Sheffield Football Club, o 1872 m. Anglijos futbolo asociacija (Football Accciation, FA) suorganizavo pirmas varžybas – Challenge Cup.

Tarptautinė futbolo federacija (Federation internationale de football association – FIFA) buvo įkurta 1904 m. 1900 m. ir 1904 m. olimpinėse žaidynėse futbolas buvo žaidžiamas kaip parodomasis sportas, o 1908 m. tapo oficialia olimpinių žaidynių sporto šaka. Futbolas yra populiarus visame pasaulyje, kadangi šio žaidimo taisyklės yra labai paprastos, nereikia sudėtingos įrangos, o pasaulio čempionate dalyvauja komandos iš visos planetos. Pasaulio futbolo čempionatai yra labiausiai žiūrimos tarptautinio sporto varžybos – 1998 m. finalą tarp Prancūzijos ir Brazilijos žiūrėjo 1,7 milijardo žmonių (futbolo transliacijos pradėtos 1958 m.). Šiandien FIFA narėmis yra 203 šalys.

Žaidimas


Tai komandinis sporto žaidimas. Kiekvienoje komandoje yra po 10 aikštės žaidėjų ir po 1 vartininką. Žaisti galima visomis kūno dalimis, tik ne rankomis (daugiausia žaidžiama kojomis, iš kur ir kilo pavadinimas), o žaidimo tikslas – įmušti kuo daugiau įvarčių į varžovo vartus. Rungtynės trunka 2 kėlinius po 45 minutes; rungtynėse, kuriose būtinai turi būti išaiškintas nugalėtojas, lygiųjų atveju prireikia pratęsimo – žaidžiami dar du kėlinukai po 15 minučių, o jei nugalėtojas vis tiek neišaiškinamas, kiekviena komanda muša po penkis 11 m baudinius. Teisėjas nusprendžia, kurie vartai bus naudojami baudiniams mušti, o metant monetą nusprendžiama, kuri komanda muš pirma. Kiekviena komanda išsirenka 5 žaidėjus, kurie paeiliui muš baudinius, ir komanda, įmušusi daugiau įvarčių po 5 bandymų, laimi. Jei ir ši baudinių serija neišaiškina nugalėtojo, abi komandos muša po 1 baudinį tol, kol viena komanda laimi.

Taktika:

Futbole naudojama daug išsidėstymo aikštėje schemų nuo 1950-aisiais populiarios 3-2-2-3 iki šiandieninės 4-4-2 (4 gynėjai, 4 saugai, 2 puolėjai). Profesionalios komandos, reaguodamos į priešininkų veiksmus, naudoja ir daugiau schemų (3-5-2, 4-5-1 ir kt.) bei jų variantų. Dabartiniame futbole žaidimo sėkmė labai didele dalimi priklauso nuo sugebėjimo kontroliuoti žaidimą aikštės viduryje.

Futbolininkų pagrindinės pozicijos:

Puolėjai – gavę kamuolį iš komandos draugų, jie stengiasi klaidindami gynėjus bei perduodami kamuolį komandos draugams sukurti progas įvarčiams įmušti arba patys įmušti įvartį. Jų darbas gynyboje – neleisti priešininkų komandai sukurti atakos.
Atakuojantis saugas – jis vadovauja komandos puolimui ir organizuoja atakas. Jis nustato savo komandos žaidimo tempą bei privalo mokėti mušti įvarčius.
Vidurio saugai – jie abu tiek ginasi, tiek ir atakuoja. Ginantis jie privalo perimti kamuolį iš atakuojančio žaidėjo, šiam dar nespėjus surengti atakos. Puolant jie perduoda kamuolį atakuojančiam saugui arba puolėjams bei jiems padeda. Vidurio saugai yra tarpinė grandis tarp gynybos ir puolimo.
Krašto saugai – saugai, dažnai mėginantys prasiveržti savo kraštu, neretai skersuojantys kamuolį link vartų. Dažniausiai tai labai techniški žaidėjai, gerai valdantys kamuolį bei matantys aikštę. Krašto saugai dažniau dalyvauja atakose nei gynyboje.
Atraminis saugas – jis turi stengtis perimti kamuolį iš atakuojančios komandos kaip galima greičiau. Taip jis padeda savo komandos gynėjams ir stengiasi kuo greičiau pradėti komandos ataką.
Gynėjas – jis dengia priešininkų puolėją, neleisdamas jam užimti atakuojančios pozicijos. Dažnai tai aukšti ir šoklūs žaidėjai, atliekantys svarbų vaidmenį standartinėse padėtyse tiek ginantis, tiek ir puolant.
Krašto gynėjai (dešinysis ir kairysis; angl. wing back) – jie turi sustabdyti atakuojantį priešininką savo zonoje arba jį pristabdyti, kad komanda spėtų užsiimti gynybinę poziciją. Šiuolaikiniai krašto gynėjai neretai kontroliuoja visą savo kraštą ir padeda komandai atakose.
Atsitraukę krašto gynėjai (angl. full back) – visada besiginantys žaidėjai, retai dalyvaujantys atakose.
Atsitraukęs gynėjas (angl. sweeper) – jo pozicija yra už komandos draugų, čia jis vadovauja komandos gynybai. Jo tikslas nėra uždengti atakuojantį žaidėją, bet užpildyti atsiradusias gynybos spragas. Be to, jis gali organizuoti komandos atakas.
Vartininkas – vienintelis žaidėjas, galintis kamuolį liesti rankomis (bet tik baudos aikštelėje), jo tikslas – sulaikyti atakuojančios komandos smūgius. Vartininkas yra paskutinė komandos gynybos grandis ir reguliuoja komandos draugus atakuojant priešininkų komandai.

Žaidimo technika:

Kampinis smūgis – komanda įgyja teisę smūgiuoti kampinį smūgį, kai žaidėjas išmuša kamuolį už savo vartų galinės linijos. Tuomet atakuojančios komandos žaidėjas kelia kamuolį nuo kampinio gairelės savo komandos draugui, esančiam priešais vartus, kad tas galėtų smūgiuoti galva ar kita kūno dalimi arba atlikit trumpą perdavimą.
Spurtas – spurtuojantis žaidėjas stengiasi aikštės kraštu įsiveržti į varžovų baudos aikštelę ir taip suardyti gynybą išvengiant nuošalės spastų. Žaidėjas stengiasi įbėgti kuo giliau į varžovų zoną. Spurto pabaigoje stengiamasi perduoti kamuolį kitam žaidėjui į baudos aikštelę, kuris nukreipia kamuolį į tinklą.
Kamuolio varymas – žaidėjas, varydamas kamuolį, stengiasi išlaikyti kamuolį ir suklaidinti gynėją.
Kamuolio smūgiavimas galva – žaidėjas smūgiuoja kamuolį galva norėdamas jį perduoti partneriui arba nukreipti kamuolį į vartus.
Baudos smūgis – komanda įgyja teisę į baudos smūgį, kai prasižengia varžovų komanda:liečia kamuolį ranka, laiko arba stumia varžovą ranka, pakiša koją arba smūgiuoja varžovui, užšoka ant jo. Jei skiriamas baudos smūgis, žaidėjas gali smūgiuoti tiesiai į vartus, jei skiriamas laisvas smūgis – kamuolį, prieš spiriant į vartus, turi paliesti kitas komandos žaidėjas. Netoli varžovų vartų skirtas baudos smūgis yra puiki galimybė pelnyti įvartį. Kiekvienoje komandoje yra keletas žaidėjų, sugebančių tiksliai atlikti tokį smūgį. Dėl to neretai po baudos smūgių pelnomi įvarčiai.
11 m baudinys – 11 m baudinys skiriamas, kai besiginanti komanda prasižengia baudos aikštelės ribose. Tuomet kamuolys statomas ant 11 m baudinio žymos ir puolančios komandos žaidėjas muša kamuolį tiesiai į vartus. Vartininkas privalo stovėti ant vartų linijos. Jis pajudėti į priekį gali tik po to, kai mušantysis paliečia kamuolį.
Zoninė gynyba – gynybos zona suskaidoma į zonas, ir kiekvienas žaidėjas gina tam tikrą aikštės dalį. Tokios gynybos pasirinkimą lemia varžovo komandos pajėgumas.
Kamuolys – pagamintas iš odos, padengtas sintetine medžiaga. Apimtis 68-70 cm, svoris 410-450 g, slėgis 600-1100 g/cm².

Nuošalė:

Žaidėjas yra nuošalėje, jeigu jis yra arčiau priešininkų vartų nei kamuolys ir antras arčiausiai savo vartų esantis besiginančios komandos žaidėjas. Taigi, jei arčiau vartų yra tik vartininkas (ar tik vienas aikštės žaidėjas), puolantis žaidėjas yra nuošalėje. Buvimas nuošalėje nėra taisyklių pažeidimas, nuošalė fiksuojama tik jei į žaidimą įsitraukęs žaidėjas yra nuošalėje tuo momentu, kai jo komandos draugas paliečia kamuolį. Nuošalė nefiksuojama kampinių, smūgio nuo vartų ar išmetimo iš už šoninės linijos metu arba tais atvejais, kai kamuolį pasuoja priešininkų komandos žaidėjai. Nuošalė taip pat nefiksuojama, kuomet puolančios ekipos žaidėjas yra savo aikštės pusėje.

Užfiksavus nuošalę kamuolys atitenka besiginančiai komandai, skiriamas laisvas smūgis nuo tos vietos, kur užfiksuota nuošalė.

Dirbtinė nuošalė yra viena iš gynybos taktikų (visa gynybos linija greitai bėga į priekį ir palieka puolėją nuošalėje), tačiau taikant šią taktiką gynėjai turi būti labai gerai susižaidę ir laikytis disciplinos, kadangi dirbtinei nuošalei nepavykus paprastai iškyla gana rimtas pavojus besiginančiai komandai.

Nuošales labai sunku vertinti teisėjams, kadangi nuošalė yra fiksuojama kamuolio perdavimo akimirką, taigi šoninis teisėjas turi matyti tiek kamuolį spiriantį, tiek kamuolio laukiančius žaidėjus.

Teisėjavimas ir sankcijos:

Įspėjimas (geltona kortelė) – žaidėjas gauna įspėjimą, jeigu jis nuolatos pažeidžia taisykles arba jas pažeidžia grubiai, neklauso teisėjo sprendimų, delsia pradėti žaidimą, ginčijasi arba elgiasi nesportiškai. Jei žaidėjui parodoma antra geltona kortelė per rungtynes, jam taip pat turi būti parodyta ir raudona kortelė, tuomet žaidėjas palieka aikštę ir turi praleisti sekančias rungtynes. Surinkus tam tikrą kiekį (2 ar 3, priklausomai nuo varžybų) geltonų kortelių ne per vienerias rungtynes, žaidėjas privalo praleisti ateinantį mačą.
Pašalinimas (raudona kortelė) – žaidėjas šalinamas iš aikštės iki rungtynių pabaigos, jeigu jis padaro rimtą pražangą, žaidžia labai grubiai, naudoja įžeidžiančius žodžius arba gauna antrą geltoną kortelę per rungtynes. Gavęs raudoną kortelę žaidėjas ne tik pašalinamas iš rungtynių, bet ir negali rungtyniauti mažiausiai viename sekančiame mače – praleidžiamų rungtynių kiekis nustatomas pagal nusižengimo rimtumą.

Valdymas


Futbolo pasaulyje pagrindinis vadybinis vaidmuo tenka FIFA; ji atskiruose žemynuose turi sau pavaldžias dukterines federacijas, vadinamas konfederacijomis:

Afrikos futbolo konfederacija (CAF),
Azijos futbolo konfederacija (AFC),
Europos futbolo asociacijų sąjunga (UEFA),
Okeanijos futbolo konfederacija (OFC),
Pietų Amerikos futbolo konfederacija (CONMEBOL),
Šiaurės ir Centrinės Amerikos bei Karibų futbolo konfederacija (CONCACAF).
Pasaulinio lygio turnyrus ir varžybas organizuoja FIFA. Ji taip pat rūpinasi bendrais futbolo klausimais – taisyklių reglamentavimu, dopingo kontrole, futbolo infrastruktūra ir kt. Žemyniniais reikalais rūpinasi konfederacijos.

Taurės ir čempionatai


Varžybos yra klasifikuojamos pagal svarbą (pasaulio, žemyno, nacionalinės). FIFA organizuoja pasaulio čempionatus ir nuo 2000 m. sausio – pasaulio klubų taurę. Šešios žemynų federacijos organizuoja tarptautinius žemyninius turnyrus (Europos, Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos ir t. t. čempionatai) ir klubines varžybas, kuriose žaidžia geriausi šalių klubai (pvz., UEFA Čempionų lyga Europoje). Nacionalinės federacijos organizuoja varžybas savo šalyse (čempionatus ir taurės varžybas). Kiekvienais metais žaidžiama dėl Tarpžemyninės taurės, dėl kurios susitinka stipriausi Europos ir Amerikos klubai.

Pasaulio čempionai:

1930 - Urugvajus
1934 - Italija
1938 - Italija
1950 - Urugvajus
1954 - Vakarų Vokietija
1958 - Brazilija
1962 - Brazilija
1966 - Anglija
1970 - Brazilija
1974 - Vakarų Vokietija
1978 - Argentina
1982 - Italija
1986 - Argentina
1990 - Vakarų Vokietija
1994 - Brazilija
1998 - Prancūzija
2002 - Brazilija
2006 - Italija
2010 - neįveikė atrankos

Europos čempionai:

1960 m. – TSRS
1964 m. – Ispanija
1968 m. – Italija
1972 m. – Vokietija
1976 m. – Čekoslovakija
1980 m. – Vokietija
1984 m. – Prancūzija
1988 m. – Nyderlandai
1992 m. – Danija
1996 m. – Vokietija
2000 m. – Prancūzija
2004 m. – Graikija
2008 m. – Ispanija


__________________________________
Atgal į viršų Go down
http://tvnoveles.lithuanianforum.net
Violla
Cuando me enamoro
Cuando me enamoro
avatar

Amžius : 22
Parašė : 2122
Prisijungė : 2009-12-14

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Št. 12 19, 2009 6:29 am

Neismanau apie futbola nieko Juokiuosi beto as ir nesidomiu.
Atgal į viršų Go down
Gabi
Moderatorė
avatar

Parašė : 4048
Prisijungė : 2009-12-15

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 06 14, 2010 8:11 pm

O man tai visai idomu dabar kartais pasiziuriu kokias idomesnes "FIFA" rungtynes. Tarkima vakar vokieciai, kaip graziai suzaide pries australus. Australai prakiso sausai 0:4 Juokiuosi Va cia tai rungtynes buvo Puiku
Atgal į viršų Go down
Angeliukas
I always GET what I WANT
avatar

Miestas : Vilnius
Parašė : 2072
Prisijungė : 2009-12-14

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 06 14, 2010 10:21 pm

Kas nors žiūrit Pasaulio čempionatą?
Jei taip už ką sergat?
Atgal į viršų Go down
Gabi
Moderatorė
avatar

Parašė : 4048
Prisijungė : 2009-12-15

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Št. 06 19, 2010 3:38 am

Taip ziuriu, sergu uz Vokietija Šypsausi Vargsai vokieciai siandien pralose. Mano nuomone jie verti patekti i ketvirfinali, nors aisku yra ir daugiau geru komandu, dar patinka Meksika.
O nieks daugiau be manes neziuri? Juokiuosi
Atgal į viršų Go down
Violla
Cuando me enamoro
Cuando me enamoro
avatar

Amžius : 22
Parašė : 2122
Prisijungė : 2009-12-14

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Št. 06 19, 2010 4:01 am

As neziuriu, man nepatinka. Mano brolis kartais ziuri (kai as jam primenu, kad ji rodys) Šypsausi

__________________________________
Atgal į viršų Go down
Justina♥
Eres inmune a mis requiebros
Eres inmune a mis requiebros
avatar

Amžius : 23
Miestas : Vilnius
Parašė : 607
Prisijungė : 2009-12-13

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 06 21, 2010 2:41 am

As ziuriu Įsimylėjau Vokietija pirmyn!!!!!! O koks vokietijos troneris grazus Įsimylėjau

https://www.youtube.com/watch?v=4rFB90A9ocA&playnext_from=TL&videos=olfEGo_aTlE
Atgal į viršų Go down
Gabi
Moderatorė
avatar

Parašė : 4048
Prisijungė : 2009-12-15

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 06 21, 2010 5:05 am

Aha vokietijos treneris tikrai labai grazus Įsimylėjau Juokiuosi
Atgal į viršų Go down
Justina♥
Eres inmune a mis requiebros
Eres inmune a mis requiebros
avatar

Amžius : 23
Miestas : Vilnius
Parašė : 607
Prisijungė : 2009-12-13

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 06 21, 2010 11:06 pm

Spek kiek jam metu?
Atgal į viršų Go down
Gabi
Moderatorė
avatar

Parašė : 4048
Prisijungė : 2009-12-15

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Antr. 06 22, 2010 12:02 am

Na manyciau virs 40 Galvoju
Atgal į viršų Go down
Justina♥
Eres inmune a mis requiebros
Eres inmune a mis requiebros
avatar

Amžius : 23
Miestas : Vilnius
Parašė : 607
Prisijungė : 2009-12-13

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Antr. 06 22, 2010 12:03 am

50 Juokiuosi bet mano mama tai netikejo kol neparodziau Juokiuosi
Atgal į viršų Go down
Gabi
Moderatorė
avatar

Parašė : 4048
Prisijungė : 2009-12-15

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Antr. 06 22, 2010 12:13 am

Nu siaip tikrai gerai issilaikes, ypac kai toks nervuotas Juokiuosi
Atgal į viršų Go down
Justina♥
Eres inmune a mis requiebros
Eres inmune a mis requiebros
avatar

Amžius : 23
Miestas : Vilnius
Parašė : 607
Prisijungė : 2009-12-13

RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   Pir. 11 15, 2010 2:57 am

Šiandien ėjau futbolo žiurėt su draugėm Šypsausi) siaubingai patiko Mąstau dabar daaažnai eisim Rodau liežuvį
didžiausias pliusas tai tai kad pigu,linksma ir daug vaikinų Juokiuosi Na o žaidė Vilniaus žalgiris ir Marijampolės sūduva Šypsausi
Na dauguma ėjo pirmą kartą Šypsausi kai atėjom tai pirmas jausmas toks buvo-kur vios mergos? Juokiuosi
Na turėjom sirgt už vilnių Juokiuosi bet atsisėdom (net nežinau kaip saip gavosi) šalia Marijampolės štabo Juokiuosi o ten tokie jaunučiai vaikinukai Šypsausi mes i juos tik žiūrėjom ir šypsojomės Juokiuosi
Ir tada foto padarėm su blykstę Juokiuosi jie visi į mus žiūrėjo,ir šypsojosi. Juokiuosi o paskui toks pats gražiausias ir fainiausias mano numerio paprašė bet atėjo treneris ir žiauriai apkekė nes jis tipo neturi su sirgaliais kalbėt ir pnš.
Tad merginos-eikite žiūrėt futbolininko nes prie jų priėjimas laaabai lengvas Juokiuosi
Atgal į viršų Go down
Sponsored content
RašytiTemos pavadinimas: Re: Futbolas   

Atgal į viršų Go down
 
Futbolas
Atgal į viršų 
Puslapis 11

Permissions in this forum:Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
TELENOVELIŲ FORUMAS :: DISKUSIJŲ PALETĖ :: DISKUSIJOS :: SPORTAS-
Pereiti į: